Nasze plany:

4 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe w Jedlni Kościelnej
do 1 marca – etap szkolny Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
22 lutego – bal charytatywny w Jedlni Kościelnej
do 13 marca – etap regionalny Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
13-15 marca – rekolekcje dla liderów AK w Częstochowie
21-22 marca – diecezjalne rekolekcje AK. Rada DIAK (Emaus Turno)
kwiecień/maj – Tydzień Społeczny
7 czerwca – Udział AK w beatyfikacji Sł. Bożego Stefana Wyszyńskiego
24 kwietnia – XVI Diecezjalny Finał Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
20 czerwca – Krajowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
8-12 lipca – IX Rowerowa Pielgrzymka AK, Radom –Jasna Góra
29 sierpnia – VII Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. ks. Z. Domagały
14 września – zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Jerzego Popiełuszki
18 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu
11 października – XX Dzień Papieski
22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona AK w Polsce
11 listopada – 102. rocznica odzyskania niepodległości
21 listopada – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata: Rejonowy Dzień Skupienia, Rada DIAK
22 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)
24 listopada – Jubileusz 25-lecia powstania AK Diecezji Radomskiej

 

Nasi partnerzy:

 

 

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zapraszamy na uroczystości

12 grudnia 2019

Robert Grudzień koordynator uroczystości, Solidarność Ziemi Radomskiej zapraszają 15 grudnia 2019 roku na wydarzenie patriotyczno-religijne w 38. rocznicę studenckiego strajku WSI w Radomiu oraz 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uroczystości odbędą się w kościele Jezuitów pod wezwaniem Świętej Trójcy w Radomiu przy Placu Kazimierza Wielkiego.

O godz. 17.00 zaplanowana jest uroczysta msza św. a o godz.18.00 koncert podczas którego zabrzmią m.in. fragmenty utworów z płyty „Radomski Czerwiec 1976” Roberta Grudnia. Organizatorzy przypomną trudne czasy dla radomian, studenckiego strajku w Radomiu oraz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, trwał od 26 października 1981 do 14 grudnia. 50-dniowy protest był najdłuższym strajkiem okresu PRL. Powodem do rozpoczęcia strajku była sytuacja w Wyższej Szkole Inżynierskiej, kiedy władze mianowały rektora Michała Hebdę bez wymaganych procedur, łamiąc zawarte porozumienia. Efektem sporu było usunięcie z Senatu uczelni przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W efekcie Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” ogłosiła strajk okupacyjny. Strajk w Radomiu, poparły inne uczelnie w Polsce.

W trakcie uroczystości 15 grudnia, o radomskim strajku będzie mówił m.in. Włodzimierz Dobrowolski, ówczesny student Wyższej Szkoły Inżynierskiej, rzecznik prasowy komitetu strajkowego i Niezależnego Związku Studentów. Wspomni m. in. najbardziej aktywnych uczestników strajku oraz duszpasterzy akademickich, bez których nie byłoby tej walki: księży Jerzego Banaśkiewicza i Zdzisława Domagałę oraz ojca Huberta Czumę.

– W ramach projektu „Spotkania z historią i sztuką”, przypominamy postacie i wydarzenia ważne dla odzyskania i utrzymania polskiej niepodległości. Strajk studentów i pracowników Wyższej Szkoły Inżynierskiej był ważnym krokiem do odbudowy w Polsce wolności i demokracji i kontynuacją walk z 1976 roku Radomia o godność. Mimo to w Polsce te tak ważne wydarzenia są dość mało znane. Chcemy to zmienić – powiedział Robert Grudzień.

Patronat nad uroczystością: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik.

Koncert odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Spotkania z historią i sztuką” oraz XXXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2019. w ramach: TEGOROCZNY FINAŁ Spotkania z Historią i Sztuką – ogólnopolski projekt edukacyjno-kulturalny Roberta Grudnia.

 

 

Copyright © 2018