Nasze plany:

Inicjatywy diecezjalne i parafialne

 

17-18 czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

06 – 09 lipca – XI  Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

26-27 sierpnia – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej do św. Józefa w Kaliszu

27 sierpnia – VIII Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. Ks. Z Domagały

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

17 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

24/30 września – XVIII Diecezjalny Finał KPiPP

wrzesień/październik  Tydzień Społeczny

09 października – XXII Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

11 listopada – Święto Niepodległości  Polski

12 listopada – Ogólnopolski Koncert  Pieśni Patriotycznej, Warszawa

19 listopada  – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata, Rejonowy Dzień Skupienia, Rada DIAK

20 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Nasi partnerzy:

 

 

50-lecie powrotu Kopii Jasnogórskiego Obrazu na szlak nawiedzenia i rozpoczęcia peregrynacji Matki Bożej w naszej diecezji i naszych parafiach

19 czerwca 2022

Do tej uroczystości przygotowywaliśmy  się w naszych parafiach,  m.in. powtarzając kolejne części Ślubów Jasnogórskich i przywołując historię tamtych dni sprzed pięćdziesięciu lat.

  1. czerwca 1972 roku kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej powróciła w Radomiu na szlak nawiedzenia po sześciu latach uwięzienia przez władze komunistyczne.

Obchody 50. rocznicy peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego rozpoczęły się w piątek, 17 czerwca powitaniem obrazu i modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Następnie całą noc trwało czuwanie poszczególnych grup. Akcja Katolicka rozpoczęła nocne czuwanie modlitewne od godz. 4.00 do 5.00. Wpatrzeni w oblicze Matki Bożej zanosiliśmy do naszej Ukochanej Matki intencje osobiste ale również dziękowaliśmy Bogu za dar Akcji Katolickiej dla Kościoła. Zwieńczeniem uroczystości była sobotnia Msza Święta o godz. 10.00 w której wzięły udział radomskie Oddziały Akcji Katolickiej a także Parafialne Oddziały z Gowarczowa, Solca, Szydłowca, Rusinowa, Drzewicy dziękując Bogu za dar wiary i obfite łaski jakie otrzymujemy za wstawiennictwem Pani Jasnogórskiej.

W liturgii został użyty kielich, który był  podczas Mszy Świętej 18 czerwca 1972r. , wówczas kazanie wygłosił kardynał Stefan Wyszyński, Eucharystii  przewodniczył kardynał Karol Wojtyła.

Witając zgromadzonych na sobotniej Eucharystii Biskup Marek Solarczyk pasterz diecezji radomskiej mówił : Dzisiaj, wspominając minione 50 lat, chcemy ożywić nasze serca z jasnością naszego umysłu, spojrzeć i przywołać, że przed 50 laty obraz, który wrócił na szlak peregrynacji po 6 latach zamknięcia na Jasnej Górze, był wnoszony przed kościół mariacki, dzisiejszą katedrę, przez św. Jana Pawła II, bł. Stefana Wyszyńskiego, sługę Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego. Był obecny również sługa Boży ks. Roman Kotlarz i niezliczone rzesze mieszkańców Radomia i diecezji.

Podczas homilii powiedział: Maryjo, zawierzamy Ci każdego z nas, diecezję i prosimy – tak, jak zachęcał nas do tego bł. kard. Stefan Wyszyński – abyśmy stawali się pomocnikami Twoimi. Ucz nas i wspieraj, abyśmy zawsze chcieli być przy Chrystusie. Ucz nas i umacniaj, abyśmy zawsze wsłuchiwali się w Jego słowa. Ucz nas i podtrzymuj, abyśmy nigdy nie wątpili, że nasza wytrwałość, posłuszeństwo Bogu, ufność w Jego moc i zwycięstwo Jego łaski zawsze jest warte naszego poświęcenia

Na zakończenie Mszy Świętej przed obrazem Matki Boże Częstochowskiej odnowione zostały  Jasnogórskie  Śluby a nasza diecezja została zawierzona Matce Bożej. Po Eucharystii obraz został uroczyście zaniesiony do samochodu, którym został odwieziony na Jasną Górę.

To był wyjątkowy czas, 18. czerwca Akcja Katolicka z całej Polski pielgrzymowała do Matki Bożej na Jasną Górę, a w tym samym dniu Pani Jasnogórska była z nami w katedrze radomskiej. Niech ten święty czas z Matką Bożą, przyniesie umocnienie w wierze nam wszystkim.

 

Teresa Połeć – prezes DIAK

 

 

 

 

 

Copyright © 2018