Kalendarium DIAK 2024 rok

Inicjatywy diecezjalne i parafialne

27 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Akcji Katolickiej

do 1 marca – etap szkolny Konkursu PiPP

9-10 marca – Rekolekcje Diecezjalne , Rada DIAK

do 18 marca  – etap regionalny Konkursu PiPP

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

26 kwiecień – XIX Diecezjalny Finał KPiPP

maj  –  Marsz dla Życia i Rodziny

14-15 czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 – 13 lipca – XIII  Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

18 sierpnia – rocznica śmierci sługi Bożego Ks. R. Kotlarza – uroczystości w Pelagowie

31 sierpnia – XI Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. Ks. Z Domagały

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

20 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

14 października – XXIV Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

9 listopada – Ogólnopolski Koncert  Pieśni Patriotycznej, Warszawa

11 listopada – Święto Niepodległości  Polski

23 listopada  – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata

24 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Każdego 28 dnia miesiąca Msza Święta w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz o kanonizację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Stefana w Radomiu

Każdego 8 dnia miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji im. świętego Jana Pawła II w Jedlni Kościelnej.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października pielgrzymka rowerowa do podradomskich parafii – Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Nasi partnerzy:

 

 

Dzień skupienia POAK, czas wdzięczności za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

20 października 2021

Dzień skupienia członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej przy Kościele św. Stefana z radomskiego Idalina odbył się 9. października 2021 roku w Kościele poświęconym dziękczynieniu za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego – patrona parafii.

Uroczyste spotkanie formacyjne moderował ks. dr Andrzej Jędrzejewski – diecezjalny asystent AK. W spotkaniu uczestniczyli także parafialni księża asystenci poszczególnych oddziałów AK diecezji radomskiej, przedstawiciele POAK i sympatycy AK, oraz parafianie.

Uroczystość rozpoczęła o godz. 9.00. Msza Święta, w której uczestniczył sztandar AK. W homilii ks. Jędrzejewski nawiązał do Maryjnej Drogi Prymasa Tysiąclecia w jego życiu; poczynając od dzieciństwa, poprzez formację kapłańską i święcenia w „Jasnogórskiej Kanie” przez dalszą trudną drogę kapłańską, biskupią, prymasowską i kardynalską – przez Maryję do Jezusa, w służbie kościołowi i narodowi. W konkluzji ks. Jędrzejewski wspomniał słowa błogosławionego prymasa Wyszyńskiego, że najszybciej idą do nieba czciciele Maryi, co też spełniło się w przypadku naszego Patrona i taką właśnie drogę wiary zasugerował nam kaznodzieja.

Na koniec mszy św. odmówiliśmy przyrzeczenia z Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Po przerwie na poczęstunek, nastąpiła druga część spotkania formacyjnego. Temat tej części dnia skupienia był nawiązaniem do ostatnich rekolekcji AK, a jakże aktualny w obecnych czasach, dotyczący suwerenność w aspekcie kulturowym – duchowym w nauczaniu błogosławionego Prymasa Tysiąclecia. Ks. dr A. Jędrzejewski przypomniał fragmenty z Kazania prymasa Stefana Wyszyńskiego z 18 stycznia 1976 r. pt. „Rodzina – naród – społeczeństwo”, w którym mówił m.in. „Rodzina jest zasadniczym elementem w budowaniu podstaw trwałości bytu narodowego”. Kaznodzieja podkreślał aktualność prymasowskiego przesłania, że suwerenność narodu ma być obroniona w rodzinie.
– Obrona suwerenności i wiary powinna odbywać się w rodzinie także w naszych trudnych czasach – mówił ks. asystent. Temat ten jest ważny nie tylko politycznie – mówił – bowiem dotyczy niezależności państwa, niezależności gospodarczej ale i w szczególności interesującej nas niezależności kulturowej. W myśl nauczania błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. asystent wskazywał nam drogowskazy obrony suwerenności narodowej m.in.:
• budowanie tożsamości narodowej w rodzinie (siła wiary i tradycji – co sprawdziło się w naszych dziejach a zwłaszcza w okresie zaborów) bez oglądania się na instytucje np. szkoły;
• trwanie na froncie walki o obronę życia nienarodzonych (w tym miejscu ks. A. Jędrzejewski podziękował raz jeszcze wszystkim zaangażowanym w Marsz dla życia i rodziny);
• obrona tradycyjnego modelu rodziny, co jest w obecnych czasach znacznie trudniejsze niż za czasów Prymasa Tysiąclecia. Nie chodzi tu o dyskryminację kogokolwiek, ale o fundamentalne prawa, których pewne środowiska domagają się, a one im się nie należą;.
• stosowanie tradycyjnych kanonów wychowania dzieci; dziewczynki na dziewczynki, chłopców na chłopców;
• pielęgnowanie tradycji i historii Polski, tak by nasze rodziny były dumne z bycia Polakiem.

Dziękujemy Panu Bogu za dar beatyfikacji naszego błogosławionego Patrona kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dziękujemy asystentowi AK, ks. dr. A. Jędrzejewskiemu za pogłębienie naszej formacji duchowej poprzez przybliżenie tak aktualnych w naszych czasach wątków nauczania Prymasa Tysiąclecia. Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestniczącym w spotkaniu formacyjnym za modlitewne skupienie i wysłuchanie konferencji.

Bożena Borycka
POAK św. Stefana Radom-Idalin

 

Copyright © 2018