Nasze plany:

26-28 stycznia – Rekolekcje dla członków AK

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

23 kwietnia – Uroczystość Św. Wojciecha, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

kwiecień/maj – XVIII Diecezjalny Finał KPiPP

2 maja – XXV rocznica Akcji Katolickiej Polsce, główne uroczystości w Warszawie

3 maja – Matki Bożej Królowej Polski – główne uroczystości w Częstochowie

Maj – XXV lecie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Rozpoczęcie peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II

18-19 czerwca – Krajowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

7 – 10 lipca – X Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

21 sierpnia – Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. ks. Z. Domagały

11 września – Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie, Poznań

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Jerzego Popiełuszki

17/24 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

10 października – XXII Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

3-5 listopada – rekolekcje dla Asystentów Diecezjalnych

11 listopada – Święto Niepodległości Polski

13 listopada – Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, Warszawa

20 listopada – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata, Rejonowy Dzień Skupienia, Rada DIAK

21 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej

 

Nasi partnerzy:

 

 

Dzień skupienia POAK, czas wdzięczności za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

20 października 2021

Dzień skupienia członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej przy Kościele św. Stefana z radomskiego Idalina odbył się 9. października 2021 roku w Kościele poświęconym dziękczynieniu za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego – patrona parafii.

Uroczyste spotkanie formacyjne moderował ks. dr Andrzej Jędrzejewski – diecezjalny asystent AK. W spotkaniu uczestniczyli także parafialni księża asystenci poszczególnych oddziałów AK diecezji radomskiej, przedstawiciele POAK i sympatycy AK, oraz parafianie.

Uroczystość rozpoczęła o godz. 9.00. Msza Święta, w której uczestniczył sztandar AK. W homilii ks. Jędrzejewski nawiązał do Maryjnej Drogi Prymasa Tysiąclecia w jego życiu; poczynając od dzieciństwa, poprzez formację kapłańską i święcenia w „Jasnogórskiej Kanie” przez dalszą trudną drogę kapłańską, biskupią, prymasowską i kardynalską – przez Maryję do Jezusa, w służbie kościołowi i narodowi. W konkluzji ks. Jędrzejewski wspomniał słowa błogosławionego prymasa Wyszyńskiego, że najszybciej idą do nieba czciciele Maryi, co też spełniło się w przypadku naszego Patrona i taką właśnie drogę wiary zasugerował nam kaznodzieja.

Na koniec mszy św. odmówiliśmy przyrzeczenia z Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Po przerwie na poczęstunek, nastąpiła druga część spotkania formacyjnego. Temat tej części dnia skupienia był nawiązaniem do ostatnich rekolekcji AK, a jakże aktualny w obecnych czasach, dotyczący suwerenność w aspekcie kulturowym – duchowym w nauczaniu błogosławionego Prymasa Tysiąclecia. Ks. dr A. Jędrzejewski przypomniał fragmenty z Kazania prymasa Stefana Wyszyńskiego z 18 stycznia 1976 r. pt. „Rodzina – naród – społeczeństwo”, w którym mówił m.in. „Rodzina jest zasadniczym elementem w budowaniu podstaw trwałości bytu narodowego”. Kaznodzieja podkreślał aktualność prymasowskiego przesłania, że suwerenność narodu ma być obroniona w rodzinie.
– Obrona suwerenności i wiary powinna odbywać się w rodzinie także w naszych trudnych czasach – mówił ks. asystent. Temat ten jest ważny nie tylko politycznie – mówił – bowiem dotyczy niezależności państwa, niezależności gospodarczej ale i w szczególności interesującej nas niezależności kulturowej. W myśl nauczania błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. asystent wskazywał nam drogowskazy obrony suwerenności narodowej m.in.:
• budowanie tożsamości narodowej w rodzinie (siła wiary i tradycji – co sprawdziło się w naszych dziejach a zwłaszcza w okresie zaborów) bez oglądania się na instytucje np. szkoły;
• trwanie na froncie walki o obronę życia nienarodzonych (w tym miejscu ks. A. Jędrzejewski podziękował raz jeszcze wszystkim zaangażowanym w Marsz dla życia i rodziny);
• obrona tradycyjnego modelu rodziny, co jest w obecnych czasach znacznie trudniejsze niż za czasów Prymasa Tysiąclecia. Nie chodzi tu o dyskryminację kogokolwiek, ale o fundamentalne prawa, których pewne środowiska domagają się, a one im się nie należą;.
• stosowanie tradycyjnych kanonów wychowania dzieci; dziewczynki na dziewczynki, chłopców na chłopców;
• pielęgnowanie tradycji i historii Polski, tak by nasze rodziny były dumne z bycia Polakiem.

Dziękujemy Panu Bogu za dar beatyfikacji naszego błogosławionego Patrona kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dziękujemy asystentowi AK, ks. dr. A. Jędrzejewskiemu za pogłębienie naszej formacji duchowej poprzez przybliżenie tak aktualnych w naszych czasach wątków nauczania Prymasa Tysiąclecia. Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestniczącym w spotkaniu formacyjnym za modlitewne skupienie i wysłuchanie konferencji.

Bożena Borycka
POAK św. Stefana Radom-Idalin

 

Copyright © 2018