Nasze plany:

4 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe w Jedlni Kościelnej
do 1 marca – etap szkolny Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
22 lutego – bal charytatywny w Jedlni Kościelnej
do 13 marca – etap regionalny Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
13-15 marca – rekolekcje dla liderów AK w Częstochowie
21-22 marca – diecezjalne rekolekcje AK. Rada DIAK (Emaus Turno)
kwiecień/maj – Tydzień Społeczny
7 czerwca – Udział AK w beatyfikacji Sł. Bożego Stefana Wyszyńskiego
24 kwietnia – XVI Diecezjalny Finał Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej
20 czerwca – Krajowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
8-12 lipca – IX Rowerowa Pielgrzymka AK, Radom –Jasna Góra
29 sierpnia – VII Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. ks. Z. Domagały
14 września – zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Jerzego Popiełuszki
18 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu
11 października – XX Dzień Papieski
22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona AK w Polsce
11 listopada – 102. rocznica odzyskania niepodległości
21 listopada – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata: Rejonowy Dzień Skupienia, Rada DIAK
22 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)
24 listopada – Jubileusz 25-lecia powstania AK Diecezji Radomskiej

 

Nasi partnerzy:

 

 

Mieszkańcy Klwowa i okolic modlili się w intencji ojczyzny

7 sierpnia 2019

6 sierpnia 2019 r., w Święto Przemienienia Pańskiego, odbyła się w Borowinie (parafia Klwów) uroczystość odpustowa. Na placu przy Kaplicy, zbudowanej w XVII w., sprawowana była Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny, podczas której modlono się za naszych rodaków, którzy 80 lat temu zginęli z rąk niemieckiego agresora, oraz za wszystkich poległych Polaków w Powstaniu Warszawskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Piotr Owczarz – kapucyn z Nowego Miasta Nad Pilicą.

Na uroczystość przybyło wielu pielgrzymów.

Z inicjatywy Ks. Proboszcza Stanisława Pudzianowskiego i pod patronatem Posła na Sejm RP Dariusza Bąka, uroczystość odpustową zorganizowała Akcja Katolicka w Klwowie. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewnił chór parafialny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Klwowa. Na zakończenie Eucharystii Pan Poseł i delegacje leśników złożyły kwiaty pod Krzyżem, znajdującym się na placu przy kaplicy, który poświęcony jest pamięci żołnierzy Armii Krajowej, na którym widnieje następujący napis: Krzyż w naszym życiu wyznaczał nam drogę. Wierni Bogu i Ojczyźnie żołnierze Armii Krajowej z Nowego Miasta i okolic, którzy walczyli za wolność Ojczyzny w latach 1939-1989.

Po Mszy św. odbyła się druga część uroczystości o charakterze religijno-patriotycznym, podczas której wystąpił zespół „Przystalanki” z Przystałowic Małych (parafia Sady) wraz z Kapelą z Dzielnej. Pielgrzymi mogli też zapoznać się z wystawą pod tytułem: „Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski” – prezentującą dokonania Polskiej Szturmówki Chłopskiej (organizacji młodych ludzi walczących z komunistami w okresie PRL), oraz z ekspozycją militariów.

W uroczystościach wzięli również udział: zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – Pan Marek Szary z delegacją, nadleśniczy ze współpracownikami z Grójca, Dobieszyna, Baryczy, Kozienic, Radomia, Przysuchy, Zwolenia, Wicedyrektor Departamentu ARiMR w Warszawie – Michał Pruś, Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą – Mariusz Dziuba, wójt gminy Odrzywół – Marian Kmieciak, przedstawiciele koła Armii Krajowej z Nowego Miasta nad Pilicą, Bractwo Kurkowe im. Św. Sebastiana z Radomia, Grupa Militarna „Pilica”.

Sprawna współpraca wielu osób – m.in. Ks. Proboszcza, Pana Posła, przedstawicieli Nadleśnictw z Dobieszyna, Grójca, Przysuchy, oraz Akcji Katolickiej – przyczyniła się, od strony zewnętrznej, do udanego przebiegu uroczystości. Mamy nadzieję, że również doświadczenia duchowe były udziałem wielu pielgrzymów.

tekst i foto: Sławomir Szymczyk

Copyright © 2018