Kalendarium DIAK 2023 rok

Inicjatywy diecezjalne i parafialne

14 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Akcji Katolickiej Jedlnia

do 1 marca – etap szkolny Konkursu PiPP

do 18 marca  – etap regionalny Konkursu PiPP

18-19 marca – Rekolekcje Diecezjalne , Rada DIAK Dąbrówka

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

28 kwiecień – XVIII Diecezjalny Finał KPiPP

3 maj  –  Matki Bożej Królowej Polski

16-17 czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

05 – 08 lipca – XII  Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

2 września  – X Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. Ks. Z Domagały

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

15 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

15 października – XXIII Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

11 listopada – Święto Niepodległości  Polski

12-14 listopada – Ogólnopolski Koncert  Pieśni Patriotycznej, Warszawa

25 listopada  – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata, Rejonowy Dzień Skupienia, Rada DIAK

26 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Każdego 28 dnia miesiąca Msza Święta w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz o kanonizację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Stefana w Radomiu

Każdego 8 dnia miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji im. świętego Jana Pawła II w Jedlni Kościelnej.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października pielgrzymka rowerowa do podradomskich parafii – Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Nasi partnerzy:

 

 

Msza św. w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2 stycznia 2023

28 grudnia 2022r. jak  każdego miesiąca zgromadziliśmy się w kościele św. Stefana na radomskim Idalinie, na Mszy Świętej, podczas której modliliśmy się za Naszą Ojczyznę, a także o pokój na Ukrainie oraz o kanonizację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na rozpoczęcie Eucharystii, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej ks. dr Andrzej Jędrzejewski podkreślił, że: w tym dniu Kościół obchodzi Święto Młodzianków- Męczenników, czyli dzieci betlejemskich, które zapłaciły cenę życia za nienawiść Heroda do nowonarodzonego Króla. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. W tym dniu oddajemy cześć Męczennikom. Jest to dzień w którym modlimy się o poszanowanie życia, zwłaszcza tych bezbronnych, najmniejszych, dzieci nienarodzonych. Bł. Prymas Wyszyński błagał by nasza Ojczyzna nie stała się krainą herodowych zbrodni, żeby życie dzieci bezbronnych, każde życie, było szanowane. To wołanie Prymasa ciągle jest aktualne i bardzo potrzebne. Módlmy się za Naszą Ojczyznę, by nie była krainą herodowych zbrodni aby szanowane było życie – podkreślał Ksiądz Asystent.

Mszy Świętej przewodniczył Ks. dr Andrzej Jędrzejewski . Homilię wygłosił Ks. Prałat dr Jarosław Wojtkun, wieloletni Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, obecnie Proboszcz Parafii św. Kazimierza w Radomiu. Zagłębiając nauczanie bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego nawiązał do liturgii, kiedy to na trzeci dzień po narodzeniu Pana, Kościół wprowadza do liturgii tak tragiczne wydarzenie niosące tyle smutku i łez. I dziś jak wskazywał Ks. Prałat-  brak Boga w niejednej człowieczej duszy, niesie łzy i tragedie. W czasach komunizmu kiedy służący narzuconej nam ideologii ludzie przeciw nam powstali, Pan postawił tamę przed wodami bezbożnej, obłąkanej ideologii, postawił Prymasa Tysiąclecia, Ojca Narodu, który stawał w obronie życia, stawał w obronie bezpieczeństwa swojego domu. Bronił przed niebezpieczeństwem. Niebezpieczeństwo takie zawisło nad Domem Bożym, nad Kościołem lat 50- tych ubiegłego wieku i doprowadziło do słów- non possumus – kiedy władze komunistyczne w 1953 roku uzurpowały sobie prawo decydowania o obsadzie biskupów, proboszczów i wikariuszy. I dalej Ks. Prałat mówił : …dzisiaj niektórzy chcą zadecydować o tym czy spowiedź jest dozwolona ? … czy też ma być dla pewnych grup zabroniona. Prymas mówił :  nie wolno sięgać do Ołtarza, nie wolno stawać między Chrystusem a kapłanem. Uczymy, że należy oddać to co jest cezara, cezarowi  a Bogu to, co należy do Boga. Ale gdy cezar siada na ołtarzu, to mówimy krótko: nie wolno!”. Dalej wieloletni Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu podkreślał : … powiedzmy, i dzisiaj cezar chce siadać i blokować drzwi konfesjonału – trzeba tych samych słów. Była w tych słowach potęga i moc i zdecydowanie, naszego Ojca, Ojca Kościoła, Ojca Polskiego Narodu zagrożonego wówczas przez ówczesnego cezara, który chciał siąść na tronie Boga. Prymas wiedział jak budować na skale, Wiedział co tą skałą jest – prawość i uczciwość życia w oparciu o Chrystusową Ewangelię. Moc owego promieniowania ojcostwa Prymasa, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego pochodziła z Jego głębokiego oddania Matce Bożej. Mógł być Ojcem tylko dlatego, bo sam był głęboko świadomy roli i miejsca Matki Bożej w naszym życiu …… tak zagłębiał wciąż aktualne nauczanie bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego Ks. Prałat dr Jarosław Wojtkun.

Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz Andrzej Jędrzejewski udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Po Mszy św. odmówiliśmy litanię do bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego a także modliliśmy się do Boga za wstawiennictwem bł. Prymasa w naszych osobistych             i rodzinnych intencjach przed pięknym, nowym ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej i Bł. Stefana Wyszyńskiego. Nowy ołtarz został uroczyście pobłogosławiony przez ordynariusza diecezji radomskiej ks. bp. Marka Solarczyka w niedzielę, 4 grudnia 2022 roku.

Zapraszamy każdego 28 dnia miesiąca aby wspólnie pochylać się nad dziedzictwem Prymasa Tysiąclecia by lepiej zrozumieć błogosławioną Jego obecność w polskich dziejach.

 

Teresa Połeć – POAK Idalin

 

Copyright © 2018