Nasze plany:

 

13 października – XIX Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

4 – 7 listopada – rekolekcje dla ks. Asystentów Diecezjalnych (Poznań)

9 listopada – IV Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej (Warszawa)

11 listopada – 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

13 listopada – Radia DIAK

15 -17 listopada – Rada KIAK (Warszawa)

23 listopada – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata, Rejonowy Dzień Skupienia

24 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Nasi partnerzy:

 

 

Na Jasnej Górze zdziałać można najwięcej!

12 czerwca 2019

W dniach 7-8 czerwca odbyła się 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało „Z MARYJĄ IDZIEMY W PRZYSZŁOŚĆ”.

Rozpoczęła się 7 czerwca spotkaniem Rady KIAK, popołudniową konferencją w Sali Papieskiej na Jasnej Górze oraz Apelem Jasnogórskim, któremu przewodniczył Biskup Mirosław Milewski, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Po Apelu, czuwanie nocne poprowadzili, podobnie jak w poprzednich latach przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej.

Następnego dnia, w sobotę uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 spotkaniem w najstarszej częstochowskiej parafii, w kościele Św. Zygmunta. Tegoroczne pielgrzymowanie zbiegło się w czasie z celebrowaniem czterdziestej rocznicy wizyty św. Jana Pawła II na Jasną Górę. Po wręczeniu medali „Za dzieło apostolstwa”, z modlitwą dziękczynno-przebłagalną, wszyscy zgromadzeni wyruszyli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę, gdzie o godz. 13:00 była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Koncelebransem był m.in. krajowy asystent Akcji Katolickiej, biskup Mirosław Milewski oraz Asystent Generalny KSM ks. Andrzej Lubowicki.

W homilii abp Gądecki nawiązał do życiorysu Świętej Jadwigi Królowej, stawiając ją za wzór osoby świeckiej, która pracuje na rzecz rozwoju Królestwa Bożego na Ziemi. Zaznaczył, że: „Członkowie Akcji Katolickiej w Polsce mogą dzisiaj dostrzec w św. Jadwidze Królowej wzór człowieka świeckiego zaangażowanego w sprawy Kościoła i świata”. Przypomniał przesłanie Benedykta XVI skierowane na XVI Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej w Rumunii: „Świeckich nie można uważać jedynie za współpracowników duchowieństwa, ale za osoby rzeczywiście współodpowiedzialne za bycie i działalność Kościoła”.

Przewodniczący KEP przypomniał wiernym, że kluczowym zadaniem Akcji Katolickiej jest formacja duchowa, moralna oraz także kulturalna. Zwrócił uwagę na to, że niezwykle ważnym zadaniem apostolskim członków Akcji Katolickiej jest świadome uczestnictwo na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.

Uroczysta Msza Św. zakończyła się wspólnym odnowieniem Aktu Zawierzenia Matce Bożej wszystkich członków Akcji Katolickiej.

Anna Grabowska – POAK przy parafii św. Stefana w Radomiu

 

Copyright © 2018