Kalendarium DIAK 2024 rok

Inicjatywy diecezjalne i parafialne

27 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Akcji Katolickiej

do 1 marca – etap szkolny Konkursu PiPP

9-10 marca – Rekolekcje Diecezjalne , Rada DIAK

do 18 marca  – etap regionalny Konkursu PiPP

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

26 kwiecień – XIX Diecezjalny Finał KPiPP

maj  –  Marsz dla Życia i Rodziny

14-15 czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 – 13 lipca – XIII  Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

18 sierpnia – rocznica śmierci sługi Bożego Ks. R. Kotlarza – uroczystości w Pelagowie

31 sierpnia – XI Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. Ks. Z Domagały

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

20 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

14 października – XXIV Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

9 listopada – Ogólnopolski Koncert  Pieśni Patriotycznej, Warszawa

11 listopada – Święto Niepodległości  Polski

23 listopada  – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata

24 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Każdego 28 dnia miesiąca Msza Święta w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz o kanonizację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Stefana w Radomiu

Każdego 8 dnia miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji im. świętego Jana Pawła II w Jedlni Kościelnej.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października pielgrzymka rowerowa do podradomskich parafii – Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Nasi partnerzy:

 

 

Pielgrzymka do korzeni polskiego chrześcijaństwa

12 września 2016

Akcja Katolicka z parafii św. Rafała Kalinowskiego na radomskim Ustroniu na czele z Prezesem POAK Michałem Walczykiem oraz księdzem Krzysztofem Wróblem zorganizowała pielgrzymkę do Gniezna, Biskupina i Świnic Warckich. Pielgrzymka odbyła się w dniach 10-11 września. Została zorganizowana w jubileuszowym roku 1050-lecia chrztu Polski.
Wyjechaliśmy w sobotę o świcie. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Gniezno. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy Św. Tuż po jej zakończeniu pani przewodniczka oprowadziła nas po Katedrze Gnieźnieńskiej. Zobaczyliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie, grób św. Wojciecha, oraz kilka bocznych kapliczek. Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Oglądaliśmy filmy opowiadające o pierwszych ludach i osadach na ziemiach polskich oraz wystawy różnych przedmiotów i narzędzi, którymi posługiwano się w dawnych czasach.
Późnym popołudniem dotarliśmy na nocleg do sióstr Pallotynek. Siostry przygotowały dla nas pyszny posiłek. Wieczorem odmówiliśmy wspólnie Różaniec i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a następnie nieco zmęczeni pierwszym dniem naszej pielgrzymki udaliśmy się na odpoczynek.
Następny dzień zapowiadał się równie ciekawie. Rano niektórzy z nas uczestniczyli w porannych modlitwach razem z siostrami. Potem zjedliśmy śniadanie i wyjechaliśmy do Biskupina. Po kilkudziesięciu minutach byliśmy na miejscu. Dostaliśmy bilety i z panem przewodnikiem wyruszyliśmy w podróż po Muzeum Archeologicznym. Zwiedziliśmy osiedle obronne ludności kultury łużyckiej, wioskę wczesnopiastowską oraz wystawy w pawilonie muzealnym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pt. Archeomoda, która przedstawiała „trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze”.
Kolejnym punktem naszej wędrówki była miejscowość Świnice Warckie, gdzie została ochrzczona św. siostra Faustyna. „Świadectwem tego wydarzenia jest akt chrztu przechowywany w parafialnym archiwum”. Obecnie w tym miejscu znajduje się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny. Pamiątkami po młodzieńczych latach świętej są chrzcielnica oraz konfesjonał, w którym po raz pierwszy siostra Faustyna się spowiadała. Kilka kilometrów dalej we wsi Głogowiec 25 sierpnia 1905 r. przyszła na świat Helena Kowalska. Rodzinny dom siostry Faustyny jest otwarty dla zwiedzających, a sympatyczna siostra ciekawie opowiada historie z życia rodziny Kowalskich.
Zadowoleni i bogatsi w nowe wrażenia około godz. 21.00 wróciliśmy do Radomia.

Karolina Derleta, POAK św. Rafała Kalinowskiego w Radomiu

 

Copyright © 2018