Nasze plany:

26-28 stycznia – Rekolekcje dla członków AK

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

23 kwietnia – Uroczystość Św. Wojciecha, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

kwiecień/maj – XVIII Diecezjalny Finał KPiPP

2 maja – XXV rocznica Akcji Katolickiej Polsce, główne uroczystości w Warszawie

3 maja – Matki Bożej Królowej Polski – główne uroczystości w Częstochowie

Maj – XXV lecie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Rozpoczęcie peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II

18-19 czerwca – Krajowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

7 – 10 lipca – X Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

21 sierpnia – Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. ks. Z. Domagały

11 września – Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie, Poznań

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Jerzego Popiełuszki

17/24 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

10 października – XXII Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

3-5 listopada – rekolekcje dla Asystentów Diecezjalnych

11 listopada – Święto Niepodległości Polski

13 listopada – Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, Warszawa

20 listopada – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata, Rejonowy Dzień Skupienia, Rada DIAK

21 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej

 

Nasi partnerzy:

 

 

Rowerami na urodziny! Akcja Katolicka pielgrzymowała do grobu bł. Jerzego Popiełuszki

15 września 2021

Schyłek sezonu rowerowego a my z radością wspominamy Pielgrzymkę Rowerową Akcji Katolickiej do Grobu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

14 września w 74. rocznicę urodzin ks. Jerzego, członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej wsiedli na rowery, aby przejechać 130 km. w hołdzie Wielkiemu Polakowi – a także wszystkim Męczennikom Stanu Wojennego, którzy ponieśli ofiarę zdrowia i życia.

Pielgrzymka ma charakter biegowo – rowerowy.

Biegowy – ponieważ w tym roku był to już  „XVI Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego”, w którym brali udział maratończycy ze Śląska na czele z inicjatorem panem Marianem Gruszką.
Rowerowy – ponieważ nasi rowerzyści dołączyli do sztafety biegowej w Jankach koło Warszawy.

Pielgrzymka Rowerowa ruszyła o godz. 7.00 z parafii św. Stefana na radomskim Idalinie. Ksiądz Proboszcz Andrzej Jędrzejewski Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej wyrażając radość z naszego pielgrzymowania pobłogosławił nas na drogę. Kilometrów dużo i jazda dynamiczna a czasu mało, jednak to nam nie przeszkodziło aby w czasie krótkich postojów znaleźć czas i na modlitwę różańcową.

Intencje mieliśmy różne, każdy z nas wiózł swoje ale tego dnia pamiętaliśmy także o wszystkich uczestnikach Pielgrzymek Rowerowych Akcji Katolickiej.

Prowadziła nas wiara, nadzieja, pasja do roweru a także nauczanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki aby „Zło dobrem zwyciężać”.

W Jankach utworzyliśmy jedną kolumną z biegaczami i o godz. 14.45 wyruszyliśmy do celu naszego pielgrzymowania na warszawskim Żoliborzu.

Przy grobie bł. ks, Jerzego przywitał nas Ksiądz Proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki wraz z Panią Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej a także Członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej z Panią Prezes Teresą Połeć. Przedstawiciele zarządów i delegacje pielgrzymów złożyły kwiaty na grobie Wielkiego Męczennika.

Zwieńczeniem pielgrzymki była uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali nasi księża, ks. Andrzej Jędrzejewski oraz ks. Zdzisław Bochniak Asystent Parafialny Oddziału AK z Wośnik. W oprawie liturgicznej  służył także nasz uczestnik Filip kleryk pierwszego roku.

Umocnieni na duchu Mszą św. udaliśmy się na wspólną agapę. Wręczono nam pamiątkowe dyplomy. Była kolacja a także urodzinowy tort w patriotycznej oprawie.   Zakończeniem tegorocznej pielgrzymki były podziękowania, które skierowała do nas Prezes KIAK Pani Urszula Furtak. Nasi Księża Asystenci udzielili wszystkim uczestnikom błogosławieństwa. Słowa rozesłania „…bądźcie jak orły…” wypowiedziane przez ks. Andrzeja Jędrzejewskiego a pochodzące z nauki Wielkiego Prymasa Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego niech nigdy w nas nie gasną: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebijać się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą. […], szybujcie wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła”.

Każda pielgrzymka jest nadzieją, jest umocnieniem wiary, jest drogą, która zbliża nas do świętości a ta pielgrzymka jest także doskonałą lekcją historii oraz wyrazem naszego patriotyzmu i czci dla Wielkich Polaków – Obrońców Wiary i Polskości.

Beata Pawelec – POAK Idalin

 

Copyright © 2018