Kalendarium DIAK 2024 rok

Inicjatywy diecezjalne i parafialne

27 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Akcji Katolickiej

do 1 marca – etap szkolny Konkursu PiPP

9-10 marca – Rekolekcje Diecezjalne , Rada DIAK

do 18 marca  – etap regionalny Konkursu PiPP

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

26 kwiecień – XIX Diecezjalny Finał KPiPP

maj  –  Marsz dla Życia i Rodziny

14-15 czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 – 13 lipca – XIII  Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

18 sierpnia – rocznica śmierci sługi Bożego Ks. R. Kotlarza – uroczystości w Pelagowie

31 sierpnia – XI Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. Ks. Z Domagały

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

20 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

14 października – XXIV Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

9 listopada – Ogólnopolski Koncert  Pieśni Patriotycznej, Warszawa

11 listopada – Święto Niepodległości  Polski

23 listopada  – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata

24 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Każdego 28 dnia miesiąca Msza Święta w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz o kanonizację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Stefana w Radomiu

Każdego 8 dnia miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji im. świętego Jana Pawła II w Jedlni Kościelnej.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października pielgrzymka rowerowa do podradomskich parafii – Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Nasi partnerzy:

 

 

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Patronalne Święto Akcji Katolickiej w Polsce

24 listopada 2016

Tegoroczne patronalne święto Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Radomiu miało wyjątkowy i podniosły charakter. Świętowaliśmy bowiem uczestnicząc w wiekopomnym wydarzeniu, jakim było przyjęcie przez władze kościelne i świeckie Polski z ludem bożym uroczystego Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, który odbył się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas Mszy św. w przededniu uroczystości Chrystusa Króla.

19 listopada 2016 o godz. 5.00 wyruszył pielgrzymi autokar spod Kościoła św. Stefana w Radomiu z członkami idalińskiego POAK w grupie przedstawicieli z innych radomskich oddziałów AK wraz z diecezjalnym asystentem AK ks. Grzegorzem Wójcikiem oraz przedstawicielami Zarządu DIAK. Jednocześnie w drugim autokarze pielgrzymowali parafianie z Kościoła św. Stefana w Radomiu wraz z proboszczem Asystentem DIAK ks. Andrzejem Jędrzejewskim.
W czasie podróży ks. Grzegorz przygotowywał nas do uroczystości poprzez wprowadzenia w istotę i historyczno-teologiczne znaczenie Jubileuszowego Aktu związanego z intronizacją Chrystusa na podstawie wywiadu z Przewodniczącym Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych ks. bp Andrzejem Czają i Jego komentarza do Aktu oraz fragmentów z pism Sługi Bożej Rozalii Celakówny zawierających prywatne objawienia Pana Jezusa. Szczególnie przejmujące i aktualne było orędzie P. Jezusa.: „Jest jednak ratunek dla Polski: jeżeli mnie uzna za swego Króla i Pana w zupełności przez Intronizację, nie tylko w poszczególnych częściach kraju, ale w całym Państwie z Rządem na czele.” Przygotowaliśmy się też do odmówienia Jubileuszowego Aktu.
Do Łagiewnik dotarliśmy przed godz. 10. Rzesze pielgrzymów ciągnęły do Sanktuarium Miłosierdzia. Z uwagi na wielu zaproszonych gości, w tym m.in. władze Kościelne i Świeckie z Prezydentem Andrzejem Dudą na czele, Kapłanów, przedstawicieli różnych organizacji i wspólnot m.in. ruchów intronizacyjnych oraz Polonii, tylko nieliczni z nas mogli wejść do wnętrza szczelnie wypełnionego łagiewnickiego sanktuarium. Nasz Poczet Sztandarowy wraz z innymi pocztami pozostał na zewnątrz Sanktuarium. Większość z nas uczestniczyło w uroczystym świętowaniu razem z wiernymi z całej Polski zgromadzonymi bardzo licznie wokół świątyni. Na uroczystość przybyło wiele wspólnot z różnych diecezji w tym przedstawiciela AK i KSM, a ich transparenty wspólnie z biało-czerwonymi flagami powiewały przed sanktuarium.

Atmosfera wyjątkowości chwili, radości z wybrania Polski przez Chrystusa dla inicjacji światowej misji Intronizacji i właściwego odczytania przez Kościół znaków czasów, napełniała szczęściem serca uczestników uroczystości. Mimo listopadowej pory, aura również dopisała i po krótkim deszczu, słoneczko ogrzewało rozradowane twarze pielgrzymów.
O godz 10. rozpoczęły się w uroczystości poprzedzających mszę św. z Jubileuszowym Aktem wieńczącym 1050 rocznicę Chrztu Polski i Rok Miłosierdzia. Uczestniczyliśmy w nabożeństwie o Bożym miłosierdziu, skoncentrowanym na tematyce krzyża. Po nim konferencję wygłosił biskup Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej na temat znaczenia uroczystości przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Zwrócił uwagę na perspektywę oddziaływania przyjęcia aktu w naszym życiu, mówił, że trzeba pamiętać o wewnętrznym wymiarze tego aktu i wskazać na potrzebę trwania w takim uznaniu Jezusa za Króla i Pana.
O godz. 12. rozpoczęła się uroczysta msza św., której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Witając uczestników uroczystości mówił m.in. „Pragniemy zaprosić Jezusa do naszych serc i rodzin, do naszych wspólnot i środowisk. Pragniemy zaprosić Go do tego wszystkiego, co Polskę stanowi” Homilię wygłosił, ordynariusz diecezji opolskiej i przewodniczący Zespołu KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych biskup Andrzej Czaja. Wyjaśniał w niej istotę i znaczenie uroczystości dla każdego z nas, dla naszych bliskich, dla Polski. „Nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego Prawu, zawierzyć Mu naszą Ojczyznę i cały Naród, nas samych i nasze rodziny” podkreślał hierarcha. Warto dodać, że ogromnym wyróżnieniem dla naszego DIAK, a w szczególności dla Prezesa Jerzego Skórkiewicza, było jego uczestniczenie w procesji z darami podczas Eucharystii.
Kulminacyjnym punktem uroczystości była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz ze zgromadzonymi wiernymi wypowiedział Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
Z poczuciem doniosłości wydarzenia, w którym Pan Bóg pozwolił nam uczestniczyć i odpowiedzialności za realizację Aktu w naszym życiu i naszego narodu, wracaliśmy do domu. Dla nas członków AK to wydarzenie ma szczególne znaczenie także z tego powodu, że nasze Stowarzyszenie u progu swej działalności właściwie odczytało wolę Boga i namaściło Chrystusa Króla na swego Patrona.
Następnego dnia w niedzielę 20. listopada w święto Chrystusa Króla POAK z radomskiego Idalina obchodził patronalne święto w parafialnym Kościele św. Stefana. Przed każdą mszą św. członkowie oddziału AK przybliżali naszą Wspólnotę i zachęcali do zaangażowania się w naszą działalność. Po każdej mszy św. podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, kapłani – celebransi wraz z wiernymi wypowiadali Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Centralna uroczystość odbyła się na mszy św. o godz 10-tej. Uczestniczył w niej poczet sztandarowy AK, służbę liturgiczną pełnili członkowie AK a głównym celebransem i kaznodzieją był diecezjalny asystent AK proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski.
Na koniec tej relacji raz jeszcze powtórzmy fragment końcowy Jubileuszowego Aktu i zapiszmy na trwale w naszych sercach: ”Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi.”
Niech nasze przyjęcie Chrystusa za Króla i Pana stanie się aktem szczególnego zobowiązania się do wypełniania ze wszystkich sił Jego świętej woli.

Bożena Borycka, POAK Idalin

Copyright © 2018