Kalendarium DIAK 2024 rok

Inicjatywy diecezjalne i parafialne

27 stycznia – Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Akcji Katolickiej

do 1 marca – etap szkolny Konkursu PiPP

9-10 marca – Rekolekcje Diecezjalne , Rada DIAK

do 18 marca  – etap regionalny Konkursu PiPP

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

26 kwiecień – XIX Diecezjalny Finał KPiPP

maj  –  Marsz dla Życia i Rodziny

14-15 czerwca – Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

10 – 13 lipca – XIII  Rowerowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej, Radom – Jasna Góra

18 sierpnia – rocznica śmierci sługi Bożego Ks. R. Kotlarza – uroczystości w Pelagowie

31 sierpnia – XI Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. Ks. Z Domagały

14 września – Zakończenie pielgrzymki biegowej i rowerowej do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa

20 września – Nocne Czuwanie na Świętym Krzyżu

14 października – XXIV Dzień Papieski

22 października – Uroczystość Św. Jana Pawła II, patrona Akcji Katolickiej w Polsce

9 listopada – Ogólnopolski Koncert  Pieśni Patriotycznej, Warszawa

11 listopada – Święto Niepodległości  Polski

23 listopada  – Wigilia Chrystusa Króla Wszechświata

24 listopada – Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata, Święto Patronalne Akcji Katolickiej (uroczystość w parafiach)

Każdego 28 dnia miesiąca Msza Święta w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz o kanonizację bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Stefana w Radomiu

Każdego 8 dnia miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji im. świętego Jana Pawła II w Jedlni Kościelnej.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października pielgrzymka rowerowa do podradomskich parafii – Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Nasi partnerzy:

 

 

XXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę – 17.06.2023

29 czerwca 2023

W sobotę 17. czerwca 2023, w 30. rocznicę wizyty biskupów polskich ”ad limina”, podczas której  Ojciec Święty Jan Paweł II wyraził wolę reaktywowania w kraju struktur Akcji Katolickiej mówiąc: ”Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna”, odbyła się doroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej do Częstochowy – w której uczestniczył aktywnie radomski DIAK.

Hasłem dorocznego wydarzenia formacyjno – modlitewnego było zawołanie: „ Z Tobą Matko w Kościele Chrystusa” .

W sobotę o godz.9.30. w Katedrze Częstochowskiej p.w. Św. Rodziny rozpoczęło się nasze   pielgrzymowanie. Do zgromadzonych z całej Polski członków i sympatyków AK, słowo powitania i wskazania skierował, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej bp Marek Mendyk. Następnie zabrała głos prezes Akcji Katolickiej w Polsce Pani Urszula Furtak, podkreślając obowiązek naszego świadectwa wierności Bogu i Ewangelii, wobec coraz pewniej poczynającej sobie w polskiej przestrzeni przemocy ideologicznej.  P. prezes podziękowała przy tym za nasze wszystkie akty obrony dobrego imienia Św. Jana Pawła II, podkreślając, że dzięki takiej postawie Polaków atak się nie udał. Zwróciła też uwagę, że przed nami trudny czas zmierzający do kolejnych wyborów parlamentarnych i musimy wykazać się rozwagą, musimy być zjednoczeni. „Nie dajmy sobie wmówić, że to nie nasza sprawa. Nasza i to niezwykle ważna. Bądźmy aktywni. Nie dajmy się zniewolić i opiłować. Stawką może być zachowanie naszej polskiej chrześcijańskiej tożsamości.”- mówiła.

Kolejne słowo pozdrowienia do zgromadzonych pielgrzymów skierowali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Następnym punktem porannego programu w Archikatedrze było wręczenie medali Akcji Katolickiej w Polsce „Za dzieło apostolstwa”. Zaszczytu  odznaczenia dostąpili; Pani Teresa Jeszka, delegat do Rady KIAK DIAK Toruń oraz dwóch prezesów diecezjalnych Akcji Katolickiej Pan Ryszard Furtak, prezes DIAK Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej oraz Pan Janusz Leśniak, prezes DIAK Diecezji Siedleckiej.

Kolejną część pielgrzymkowego spotkania AK stanowił przemarsz Aleją Najświętszej Maryi Panny przed Szczyt Jasnej Góry ze sztandarami i banerami anonsującymi przybycie przedstawicieli DIAK z całej Polski oraz modlitwą i pieśniami na ustach. Szczególnym uświetnieniem marszu była obecność, po raz pierwszy – świętych diecezjalnych patronów w relikwiach niesionych przez przedstawicieli Stowarzyszenia. Piękną oprawę modlitewną wydarzenia przygotowała nasza radomska Diecezja. Rozważania do Tajemnic Różańcowych przygotował ks. asystent DIAK dr. Andrzej Jędrzejewski, lektorem był wiceprezes DIAK P.  Krzysztof Linowski a kantorką prowadzącą pieśni  religijne była P. Ewa Brzeska.

Głównym punktem naszego dorocznego pielgrzymowania do Matki Bożej – Pani Jasnogórskiej w święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – była uroczysta Msza Św. odprawiona na Szczycie Jasnej Góry o godz. 12.00., której przewodniczył i homilię wygłosił JE biskup świdnicki Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Należy zaznaczyć, że reprezentanci AK z naszej Diecezji uczestniczyli zarówno w poczcie sztandarowym KIAK jak i w obsłudze liturgicznej podczas Mszy Św. na Jasnogórskim Szczycie;  I czytanie z Pisma Świętego wykonała P. prezes DIAK T. Połeć a Psalm responsoryjny zaśpiewała P. Ewa Brzeska.

Przypadające na ten dzień wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny stało się dobrą okazją do zawierzenia Akcji Katolickiej Jej Niepokalanemu Sercu, którego podczas Mszy Św. dokonał główny Celebrans.

To był czas łaski i umocnienia na ten trudny czas, który jest  przed nami, dla całego naszego Stowarzyszenia i dla nas uczestników radomskiej delegacji oraz wszystkich członków w naszym radomskim DIAK, którym od tronu Matki i Królowej wieziemy błogosławieństwo. Dziękujemy dobremu Bogu za ten piękny czas pielgrzymowania i Tobie Jasnogórska Pani, że nas przytuliłaś do Swego Niepokalanego Serca i napełniłaś mocą. Dziękujemy zarządowi KIAK i instytutom diecezjalnym za wspaniałą organizację i formację – ale przede wszystkim podziękowania należą się naszemu radomskiemu DIAK z ks. Asystentami i Zarządem. Niech ten czas przyniesie błogosławione owoce w naszych rodzinach, parafiach, diecezjach i ukochanej Ojczyźnie. Bóg zapłać

Bożena Borycka

Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Radom – POAK Idalin

 

 

Copyright © 2018